Ses TerapisiSes nasıl oluşur?

Akciğerden gelen hava gırtlaktan geçerken ses tellerine çarparak konuşmanın ilk tınısını oluşturur. Ancak sesin oluşabilmesi için ses tellerinin kapanması yeterli değildir. Sesin farenkte, oral ve nazal boşluklarda titreşim oluşturması gerekir. Böylece kulağa hoş gelen tını üretilebilir.

Ses bozukluğu nedir?

Sesin perdesinde, şiddetinde ya da kalitesinde kişiyi veya dinleyiciyi rahatsız eden farklılık duyuluyorsa ses bozukluğundan bahsedilebilir. Kişinin öncelikle bir kulak burun boğaz hekimine başvurması gerekir.

Ses bozukluğunun nedenleri

· Kbb hekiminin tespit edeceği çeşitli hastalıklar olabilir. Hekiminiz tedavi için ilaç, cerrahi yöntemlere başvurmanın yanında ses terapisini de önerebilir. başlıca ses hastalıkları; nodüller ve polipler, kistler, püberfoni, reinke ödemi, kas gerilim disfonisi, sulkus vokalis, granülomlar, ses teli felci, spazmotik disfoni, ..vb

· Sesin yanlış kullanımına bağlı olarak oluşan ses kısıklığı ve bozulmalar sonucunda hekiminiz ses terapisine yönlendirebilir.

· Ses kısıklığı başka hastalıkların da habercisi olabileceği için ses terapisinden önce mutlaka kbb muayenesi önerilir

Ses terapisi nedir?

· Ses sağlığının korunması veya yeniden kazanılması için dil konuşma terapisi tarafından yürütülen rehabilitasyon programıdır. Sese zarar veren unsurlar konusunda bilgilenmeyi, ses hijyenini sağlamayı ve ses tellerini güçlendirerek sesin doğru kullanımını öğrenmeyi kapsar. Dil konuşma terapisti kişiye gerekli bilgilendirmeyi yaparak egzersizler verir, bu egzersizler düzenli olarak yapılırsa seste iyileşmeler hissedilebilir.

Ses sağlığı için neler yapmalı neler yapılmamalı? (Vokal Hijyen)

· Çok yüksek olmayan normal ses tonuyla konuşun. Gürültülü ortamlar sesi yüksek kullanmaya zorlayabilir, gürültülü ortamlarda bulunmamaya çalışın. * Boğaz temizleme ve öksürme gibi davranışlar ses tellerine zarar verir. * Çay, kahve, kola gibi sıvılar vücuttaki sıvı tüketimi arttırdığı için boğazınızı kurutabilir, mümkün olduğunca tüketmeyin. * Sigara en büyük düşmanımız. Dumanına dahi maruz kalmaktan kaçının. * Bol sıvı tüketin. Her saat başı su bardağınızı doldurabilir ve yudum yudum alarak ses tellerini nemli tutabilirsiniz. * Bulunduğunuz ortamdaki havayı nemlendirin. Kalorifer üzerine ıslak havlu koyabilir veya odanızı sık sık havalandırabilirsiniz. * İşitme probleminiz varsa ve bu nedenle yüksek sesle konuşuyorsanız fark edin ve çözmek için adım atın. * Eğer aşırı kullanıma bağlı bir ses kısılması varsa sesinizi daha ekonomik kullanıp, dinlendireceğiniz zamanlar ayırın. * SES TERAPİSİ egzersizlerinizi terapistinizin yönlendirdiği şekilde uygulamaya devam ederek sesinizi doğru kullanmayı öğrenin.

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

AFAZİ

İLETİŞİME GEÇİN

ENT TIP MERKEZİ

incirli Cad. no97​​

Bakırköy

İstanbul

Telefon; 444 4 ENT (368)

e-randevu@ent.com.tr

GSM; +90 533 7445074

neseozturk@ent.com.tr

  • w-facebook
  • Beyaz Instagram Simge

Takip Et