SESLETİM /ARTİKÜLASYON BOZUKLUKLARISesletim, üretilen sesin ağız içinde çene, dil ve dudaklarla şekillendirilmesi işidir. Örneğin A sesini, sesletebilmemiz için yapmamız gereken çeneyi hafifçe açmak ve dili doğru konumlandırmaktır. Bu aşamada farklı bir hareket yapılırsa farklı bir ses üretilir ve bu duruma sesletim bozukluğu denir.

- Sesletim sorunu olan kişi, sesleri, heceleri veya kelimeleri yanlış telaffuz eder.

- Küçük çocuklardaki sesletim sorunu bebeksi konuşmaya benzer.

- Büyük çocuk ve yetişkinlerde sesletim sorunu daha belirgindir. Kişinin sosyal / duygusal / akademik yaşantısını olumsuz etkileyebilir.

- Yarık damak dudak, serebral palsi, işitme kaybı, diş sorunları gibi durumlar sesletim bozukluğuna neden olabilir. Bazen hiçbir nedene bağlı olmaksızın da görülebilir. Konuşma sesleri yanlış öğrenilerek alışkanlık haline getirilmiş olabilir.

- Çocuk büyüdükçe, konuşması kendiliğinden daha anlaşılır hale gelir ancak bazı durumlarda doğru konuşabilmeleri için desteğe ihtiyaçları olur.

- Annenin çocuğu anlaması kıstas olarak alınmaz. Çevrenin de çocuğu anlayabilmesi gerekir.

- Bir çocuğun en geç 4 yaşına geldiğinde konuşma seslerinin çoğunu kazanmış olması beklenir. Eğer bunu başaramıyorsa dil ve konuşma terapistinden yardım istenebilir.

- 6 yaşına gelen çocuk ilkokula başlayarak okuma yazmayı öğrenecektir. Sesletim sorunu yaşayan çocukların akademik yaşantısı olumsuz etkilenebilir bu nedenle 6 yaşından önce sesletim sorunlarının çözülmesi faydalı olur.

- Çocuğa doğru model olmak, yanlış kullanımları sevimli bularak pekiştirmemek gerekir.

- Yetişkinlerde de sesletim sorunu görülebilir. Kişinin yaşına bakılmaksızın yardım edilir.

- Sorun sürdükçe, yanlış sesi düzeltmek zorlaşır ancak düzenli çalışmalara devam ederek doğru sesi kazanmak her yaşta mümkündür.

- Dil ve konuşma terapisti, danışana ayrıntılı değerlendirme yapar. Farklı üretilen sesler tespit edilerek çalışılmaya başlanır.

- İyileşmenin süresi; terapilere düzenli devam edilmesi, çalışmaların evde de tekrarlanması, kişinin motivasyonu ve isteğine göre değişkenlik gösterir.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İLETİŞİME GEÇİN

ENT TIP MERKEZİ

incirli Cad. no97​​

Bakırköy

İstanbul

Telefon; 444 4 ENT (368)

e-randevu@ent.com.tr

GSM; +90 533 7445074

neseozturk@ent.com.tr

  • w-facebook
  • Beyaz Instagram Simge

Takip Et