SöyleHaydi 1.0

NE?

SöyleHaydi, android ve ios ile uyumlu tablet veya telefonda kullanılabilen bir mobil uygulamadır. Artikülasyon ve fonolojik bozukluğun iyileştirilmesine yönelik yardımcı bir araçtır. 

NEDEN?
  • 3-8 yaş arası Artikülasyon ve Fonolojik Bozukluk vakarının terapisinde terapistle birlikte, terapistin yönlendirmesiyle evde aileyle eğlenerek çalışılabilecek bir platform oluşturmak.

  • Dil ve konuşma terapisti bulunmayan veya her çocuğa ulaşılamayan durumlarda özel eğitim/okul öncesi öğretmenlerinin de AFB vakalarıyla sağlıklı çalışabilecekleri bir kolaylaştırıcı geliştirmek.

  • Maddi yetersizlik veya dezavantajlı konum nedeniyle dil ve konuşma terapisinden yoksun kalan AFB vakalarına hizmet sunmak

NASIL?

Demo ücretsiz indirildiğinde B sesi çalışmalarının tamamı açıktır. Uygulamanın tüm özelliklerini inceleyerek ücretsiz deneyebilirsiniz. Diğer sesler için satın alma işlemi gerçekleştirilir. 

İnternetsiz kullanımı aktive ettiğinizde uygulama cihazınıza indirilerek internet yokken de çalışma imkanı sağlar.

Dil ve konuşma terapistinizin önerisi ve planlaması doğrultusunda kullanmanız önerilir.

Üretimi gerçekleştirilmiş olan veya uyarılabilir olan seslerin kullanımının pekiştirilerek genelleme aşamasına taşınmasına hizmet eder. DİNLE ve SÖYLE şeklinde iki bölümden oluşur.  Her bölümün içinde 4 er alt çalışma bulunur.

    DİNLE; işitsel algının geliştirilmesi, ilgili sesin işitsel ayırtedilmesi, dinlediğini anlama, hatırlama gibi becerilerin geliştirilmesine yardım eder. İlgili ses seçildikten sonra öncelikle bu bölümde çalışılması tavsiye edilir. Bu bölümde 4 aşama vardır;

 

Ne Sesi; tüm seslerin içinde bulunan bu çalışmayla çocuğun çevresel sesleri işitip tanıması beklenir. Bu aşamada zorlanan çocuklarla diğer aşamalara geçmeden önce mutlaka zorlanmasının ardındaki nedenin araştırılması önerilir. Bu nedenlerden bazıları; çalışmaya ilgisizlik, yönergenin anlaşılmamış olması, işitsel sorunlar, çeşitli davranış sorunları, odaklanamamak gibi pek çok farklı sebep olabilir. Bu bölümdeki başarı veya başarısızlıkla kesin yargıya varılamaz, bu bölüm değerlendirme niteliği taşımaz ancak bu uygulamanın o çocuk için işlevsel olup olmayacağıyla ilgili fikir verebilir.

 

Hangisi; bu bölüm uygulamanın bel kemiğini oluşturur. Çocuğun ilgili sesi kazanmasının önkoşullarından bir tanesi o sesi işitsel olarak ayırt edebilmesidir. Çocuklarda hiçbir işitme problemi olmamasına karşın bazı sesler arasındaki farkı algılayamamak gibi durumlar görülebilir. Örneğin çocuk M ve N seslerini aynı işitiyor, farklı sesler olduklarını kavrayamıyorsa Muz Sözcüğüne Nuz demesi şaşırtıcı olmaz.

En sık karıştırılan ses çiftleri verilmiştir.  Bu bölümde mutlaka çocuğa bir kişinin destek olmak için yanında bulunması gerekir.

Diyelim ki K-G sözcük çiftleri seçildi ve çalışmaya başlanacak. Burada karşılaşılan iki sözcüğün ne olduğu, ne anlama geldiği öncelikle çocuğa anlatılır; “bak bu kar, hani havalar soğuk olduğunda beyaz beyaz yağar ya, işte o. Bu resimde de Gar var, trenler Garda durur yolcu alır ve devam eder, sen hiç tren garına gitmiş miydin? Şimdi uygulama sana karışık şekilde Gar-Kar diyecek, önce çok iyi dinle sonra işaretle, haydi başlayalım” şeklinde açıklama yapılarak çalışma başlatılır.

Uygulama her bir sözcük çiftinde 3 kere, karışık sırayla sözcükleri sorar. Tabletin sesini kapatarak ebeveyn bu sözcükleri karışık söyleyebilir ve çocuk gösterebilir. Her bir sözcük çiftinde daha fazla kalınarak çalışılması önerilir.  Aynen deve-cüce oyununda olduğu gibi çocuğun tahmin etmeyeceği şekilde ve ağzınızı çocuğun görüş açısı dışında tutarak (sadece işitsel olarak algılamasını istiyoruz, görsel ipucundan sözcüğü yakalama ihtimalini ortadan kaldırmak için ağızınızı beyaz bir kağıtla kapatılabilir veya çocuğun arkasına geçebilirsiniz). Başarılı olunduğunda bir sonraki sözcük çiftine geçilerek aynı şekilde tekrarlanır.

Bul; Bu bölümde çocuğun 6 resim içinden söylenen resmi göstermesi istenir.  Çocukların yaptıkları tipik davranışlardan biri, söylenen sözcüğü dinlemeden hoşuna giden tüm resimlere tıklamak olabilir. Bunun önüne geçmek için çocuğa başlangıçta sadece bir hakkı olduğu, söylenen sözcüğü çok iyi dinlemesi gerektiği ve bularak sadece ona tıklaması gerektiği açıklanır.  Şans faktörünü azaltmak için resim sayısı 6 ya çıkartılmıştır. Ebeveyn, çocuğa bulduğu her resimden sonra “harikasın, aferin sana” gibi sözel geri bildirimler vermelidir. Bu bölüm çok basit görünmekle birlikte çocuğun dinlemesini, anlayarak tepki vermesini pekiştirmeyi amaçlar.

Sırala;  DİNLE bölümünde bulunan en zor aşamadır. Uygulama iki sözcük söyler, söylenen iki sözcüğün söylendiği sırayla alt bölüme sürüklenip bırakılması beklenir. Uygulama dinlerken aynı anda sürükleyip bırakmaya izin vermez. Önce iki sözcüğün söylenmesi tamamlanır daha sonra sürükleme özelliği aktive olur. Bu bölümde çocuktan iki sözcüğü dinlemesi, kısa süreli hafızaya alması, doğru sırayla sürükleyip bırakması beklenir. Çocukların yaptığı tipik yanlışlardan biri sonra duyduğunu önce almak olabilir. Burada ebeveynin hatırlatması önemlidir “önce hangi sözcüğü duymuştun, düşün, önce onu sürükle, sonra diğerini”

 

Her defasında tüm aşamaların yapılması gerekli değildir, terapistin önerdiği bölümler, çocuğun ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz yerler veya çocuğun daha eğlenceli bulduğu yerler daha sık tekrarlanabilir.

 

SÖYLE bölümüne gelindiğinde yine 4 bölüm görülür. Seçilen sesi çocuğun ses ve hece düzeyinde üretebiliyor olması gerekir, daha sonra bu bölümde çalışmaya başlanabilir.

 

SÖYLE HAYDİ; Uygulamanın ismini aldığı bölüm burasıdır.  Seçilen sesin bulunduğu sözcükler teker teker söylenecektir. Uygulama sözcüğü söyledikten sonra altta kırmızı düğme yandığında ses kaydı alınır. Çocuktan duyduğu sözcüğü kırmızı ışık yandığında söylemesi beklenir. Ardından çocuk kendi sesini duyar. Burada önemli olan terapistin veya ebeveynin çocuğa söylediği sözcüğün doğru olup olmadığı, nasıl söyleseydi daha doğru olacağıyla ilgili geribildirim vermesidir. Hatasını fark ettirmek ve düzeltmesine yardım etmek bu bölümde değişimi gerçekleştiren unsur olacaktır. Alttaki mavi oka tıklandığında çocuğun ses kaydı tekrar dinlenebilir. Sözcüğün yeniden duyulması ve kaydedilmesi için sağ üstte bulunan sarı simgeye tıklanarak, istendiği kadar sözcük tekrarlabilir. Altta sağdaki okla ilerlenir.

Seçilen ses /Ş/ sesiyse, sözcükler  sırasıyla /Ş/ sözcük başı tek heceli kelimeler (ör; ŞIK),  hece sonu kelimler (ör; BAŞ), iki heceli sözcük başı (ör; ŞAPKA), sözcük ortası (KAŞIK), sözcük sonu (GÜNEŞ)  şeklinde verilmiştir. Tüm sözcükler tamamlandığında, alt bölümdeki uzaylı, uzay gemisine ulaşır ve çalışma biter.

 

İKİLİ SÖZCÜK; Bu SöyleHaydi den sonraki aşamadır, tüm sözcükler başarılı şekilde tekrarlandığında bu bölüme geçilmelidir. Burada sözcük öbekleri verilmiştir. Görsel ipucu da kaldırılmıştır. Resimlerden çıkarım yapmadan sadece duyarak tekrar etmesi beklenir. Ebeveyn veya terapistin geribildirimi, gerekli görürse tekrarlatması, düzeltmeler yapılması önemlidir. Çocuk da kendini dinleyerek doğru üretip üretmediğiyle ilgili fikrini söyler,  kendi konuşmasıyla ilgili çocuğun farkındalığını arttırmak bu bölümde de temel amaçlardandır.

Bu bölümün bir diğer farkı çocuk kendini dinlerken aynı anda eğer okuma biliyorsa yazılı olarak da söylediğinin doğruluğunu teyit edebilir.

 

CÜMLE; Bu bölüm SöyleHaydi’nin üçüncü ve son aşamasıdır. Sözcük sayısı 3 ve daha fazladır, çalışma yukarıdaki gibi uygulanır.

 

EŞLEŞTİR;  Bu bölümde görsel hafıza oyunu sözcük çalışmalarıyla birleştirilmiştir. İki tane aynı olan kartın bulunması beklenir. Birkaç farklı şekilde oynanabilir. Sırayla oynanabilir veya çocuk tek başına da oynayabilir. Açılan her kart o sözcüğü pekiştirmek için fırsattır. Ne kadar hızlı ve doğru üretim sağlanırsa sesin konuşmaya genelleme aşamasına o kadar kolay geçilebilir.

SöyleHaydi 1.0 sürümünü kullanıyorsanız lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Yapıcı eleştirileriniz ve desteklerinizle SöyleHaydi 2.0 sürümü tasarımına başlanmıştır.

İLETİŞİME GEÇİN

ENT TIP MERKEZİ

incirli Cad. no97​​

Bakırköy

İstanbul

Telefon; 444 4 ENT (368)

e-randevu@ent.com.tr

GSM; +90 533 7445074

neseozturk@ent.com.tr

  • w-facebook
  • Beyaz Instagram Simge

Takip Et